Select your language

English (en-GB)
Czech (Čeština)
English (en-GB)

RESEARCH

AND DEVELOPMENT

continuous product innovation

MANUFACTURE
AND DISTRIBUTION

from silicates to polymers

DIAGNOSTICS,

EXECUTION AND REALIZATION

professional solutions from 1 to z

ABOUT US

ABOUT US

Redrock Construction s.r.o. is a specialized engineering company that deals with the development, production, trade, and consulting in the field of products, materials, and technological solutions in construction. It has been operating on the market in the Czech Republic since 1991.

Our basic strategy is to always offer customers the most suitable solution to their needs. Throughout the company's development, we carefully gather and analyze knowledge and experience so that we are ready to provide professional and effective solutions at every stage. Implemented reference projects, professional prestige, and above all satisfied customers only confirm that we have chosen the right path.

RESEARCH AND DEVELOPMENT

RESEARCH AND DEVELOPMENT

a další

STANDARD PRODUCTS

STANDARD PRODUCTS

WE ARE ONLINE

Radek Hermann

Company came to the production of these specific materials thanks to customer pressure and a relatively large shortage of these materials on the Czech and European markets. These markets are very saturated with common building materials that serve very well for most uses ...

Karolína Jakubíková

K poškozování a degradaci materiálů dochází zejména na špatně navržených, provedených, nebo špatně udržovaných stavbách a objektech, příp. při jejich vystavení působení agresivních činitelů na základě jeho geografického situování nebo funkce.

Aleš Jakubík

Thanks to the Fakulta stavební ČVUT v Praze conference Concrete week 2022, where I had the opportunity to talk about concrete remediation, I decided to focus today's post on UHPC.

Radek Hermann

V rámci spolupráce na projektech jsem měl možnost nahlédnout do výrobny společnosti Redrock Construction s.r.o. ve které se vyrábějí někdy až kouzelné materiály. Výroba specializovaných sanačních malt, stěrek, zálivek, nátěrů, spárovacích hmot apod. je zde denním chlebem a výroba se téměř nikdy během dne nezastaví.

WE ARE ONLINE

CONTACT INFORMATION

CONTACT INFORMATION

Company headquarters

Redrock Construction s.r.o.

Karolinská 654/2, Praha 8 - Karlín, CZ-18600

Phone: +420 283 893 533

Correspondence address

Redrock Constructon s.r.o., Dopravní 2098, 288 02 Nymburk

Technical office and laboratories

Dopravní 2098, 288 02 Nymburk

Phone: +420 910 560 912 or +420 603 540 042

Contact us

Email *
Your question

We use cookies to improve your experience on our website.

By using the website, you agree to this.